Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jistě každý z nás zná, když váš miláček k vám z ničeho nic přijde a začne do Vás například narážet čumáčkem, kňučet, běhat ke dveřím a škrábat na ně.Nemyslíte,že to je téměř pozoruhodné chováni?Dorozumívá se s vámá téměř " lidským způsobem". Zřetelněji vám totiž neumí dát najevo, že chce jit ven.
Tady máte pár znaků chování jak mu ještě lépe porozumět:

Smyslové vjemy
Čich
Nejduležitějším orgánem pro psa je nos, který psovi zprostředkovává jeho hlavní vjemy.
Proto pes téměř neustále a všude čichá a čenichá. Je zajímavé které informace yorkšír pomocí čichu získává: pozná, zda jste smutní, rozzlobení nebo zda máte strach. Pozná velmi přesně i váš specifický pach. Proto prvního půl roku po příchodu psa do vaší domácnosti byste měli zůstat věrni své vůni a neměnit parfém čí značku mýdla. Jen tak si může yorkšír přesně vštípit váš pach - vůni.

Chuť
Dosud víme o chuti psů pouze to, že úzce souvisí s čichem. Jazyk díky své pohyblivosti pomáhá psovi při pití přijímat tekutinu a kromě toho - v horku se pes pomocí vyplazeného jazyky ochlazuje. Pes nemá potní žlázy a odvádí vylučovanou vodu rychlým a krátkým dýcháním.

Zrak
Pes je od přírody dalekozraký. Jeho zrak je tedy zaměřen na optické zachycování pohybů. Ačkoliv má yorkšírský teriér podstatně větší zorné pole než člověk, je ve srovnání s jinými plemeny poněkud omezené a proto musí častěji otáčet hlavou.

Sluch
Psi mají strašně jemný sluch a jejich sluchové vnímaní je větší než lidské. Z tohoto důvodů slyší i na značnou vzdálenost velmi tiché šumy a tóny v rozsahu ultrazvuku.Člověk jež takové šumy není schopen vnímat a proto se nedivte je-li váš york neklidný nebo štěká, ačkoliv vy nic neslyšíte.

Hmat 
Jediný smysl, který se od lidského podstatně neliší, je hmat. Pes má po celém těle rozloženy nervy, které reagují především na podráždění dotykem a proto se nechá rád šimrat a hladit.
Nejcitlivější psí zóny jsou:
čenich, pysky, jazyk a polštářky na tlapkách. Proto je poranění polštářků pro psa tak nepříjemné.

Chování typické pro psy
Hlasové projevy:
Každý pejsek má bohatý repertoár ve vyjadřování pomocí hlasu: pískání, štěkání, kňučení, vrčení a bručení. To jsou jen některé zvuky, které jsou bohatě diferencovaný pomocí půltónu.Důležité je jak na řeč svého psa jako jeho majitel reaguje. Na přátelský pozdrav doprovázený vzrušeným štěkotem svému psovi náležitě odpovězte, nebo ho pohlaďte, a tím i uklidněte.

Řeč těla:
Signály uší
ObrazekUši jsou, spolu s ocasem, nejdůležitějším barometrem pocitů vašeho psa. Podle jejich postavení můžete poznat jeho duševní stav. Nejtypičtější pro yorka jsou vzpřímené "našpicované"uši, jež dobře vystihují jeho povahu. Našpicované uši znamenají sebejistotu, pozornost a bdělost.Ostražitě a zvědavě tak sleduje york pohyby svého pána, aby byl ihned připraven ke hře, k procházce nebo ke krmení.
Uši nastavené určitým směrem ukazují, že v tom směru zachytil pes sluchem něco zajímavého.
Uši položené na stranu nebo dozadu znamenají skepsi a nejistotu a přibude-li k tomu hrozivé vrčení znamená to možnou agresi pes má chuť k útoku.

Signály ocasu
Nejznámější je vrtění ocásku jako výraz přátelského pozdravu.
Stažený ocas signalizuje strach a nejistotu.Když k tomu ještě navíc skloní hlavu, znamená to, že i je vědom viny.
Uvolněně nesený ocas znamená spokojenost a ocas vzpřímený znamená ostražitost, pozornost až rozčílení a vzrušení.

Obrazek
Tímhle postojem nám pejsek naznačuje, že je čas na hru.

Značkování a čenicháni

Tímto způsobem si pejsek označuje svůj revír. Samci zvedaní nohu při močení a feny si podřepavaji.

Hrabání a zahrabávaní
Asi jste už také někdy viděli, jak si váš yorkšír zahrabával na zahradě zbytky potravy či hračku, aby je později zase vyhrabal.Smyslem tohoto chování je ukládaní zásob potravy na pozdější dobu, nebo si takto psi nechávali v zemi uležet maso.Hrabe-li si pes v pelíšku , chce si upravit místo, do kterého si chce lehnout.

Kontakt s jinými psi
Je těžké odhadnout jak proběhne kontakt s jiným psem.
Kontakt nosem je první pozdrav psů. Krátce se očichají a tak zjistí zda si voní ,tedy zda jsou si navzájem sympatičtí. Anální kontakt- oba psi se vzájemně očichají na zadní části.Při tmto rituálů se ukáže jak velký zájem o sebe zvířata navzájem jeví a a kdo z nich má v hierarchii vyšší postavení.


Zdroj knížkaYorkšírský teriér - Jak na to